Print

 

GOVERNOR AND LIEUTENANT GOVERNOR

RICHARD CORDRAY AND BETTY SUTTON                             DEMOCRAT

LARRY E EALY AND JEFFREY LYNN                                        DEMOCRAT

DENNIS JOHN KUCINICH AND TARA L SAMPLES                   DEMOCRAT

BILL ONEILL AND CHANTELLE C LEWIS                                  DEMOCRAT

PAUL E RAY AND JERRY M SCHROEDER                                DEMOCRAT

JOE SCHIAVONI AND STEPHANIE DODD                                 DEMOCRAT

CONSTANCE GADELL-NEWTON AND BRETT R JOSEPH       GREEN

MIKE DEWINE AND JON HUSTED                                             REPUBLICAN

MARY TAYLOR AND NATHAN D ESTRUTH                               REPUBLICAN

 

ATTORNEY GENERAL

STEVE DETTELBACH                          DEMOCRAT

DAVE YOST                                          REPUBLICAN

 

AUDITOR OF STATE

ZACK SPACE                                         DEMOCRAT

KEITH FABER                                        REPUBLICAN

 

SECRETARY OF STATE

KATHLEEN CLYDE                              DEMOCRAT

FRANK LAROSE                                  REPUBLICAN

 

TREASURER OF STATE

ROB RICHARDSON                              DEMOCRAT

SANDRA OBRIEN                                 REPUBLICAN

ROBERT SPRAGUE                             REPUBLICAN

 

US SENATE

SHERROD BROWN                              DEMOCRAT

MELISSA ACKISON                              REPUBLICAN

DON ELIJAH ECKHART                       REPUBLICAN

MIKE GIBBONS                                     REPUBLICAN

DAN KILEY                                            REPUBLICAN

JIM RENACCI                                        REPUBLICAN

 

US CONGRESS - 6TH DISTRICT

WERNER LANGE                                  DEMOCRAT

SHAWNA ROBERTS                             DEMOCRAT

ROBERT J BLAZEK                              REPUBLICAN

BILL JOHNSON                                     REPUBLICAN

 

JUSTICE OF THE SUPREME COURT

FULL TERM COMMENCING 1/1/19

MICHAEL P DONNELLY                       DEMOCRAT

CRAIG BALDWIN                                 REPUBLICAN

 

JUSTICE OF THE SUPREME COURT

FULL TERM COMMENCING 1/2/19

MELODY J STEWART                           DEMOCRAT

MARY DEGENARO                               REPUBLICAN

 

JUDGE OF COURT OF APPEALS 4TH DISTRICT

FULL TERM COMMENCING 2/9/19

MARIE HOOVER                                   DEMOCRAT

KRIS D BLANTON                                 REPUBLICAN

JASON P SMITH                                   REPUBLICAN

 

JUDGE OF COURT OF APPEALS 4TH DISTRICT

FULL TERM COMMENCING 2/10/19

VALARIE K GERLACH                          DEMOCRAT

MIKE HESS                                           REPUBLICAN

KATHLEEN MADDEN                           REPUBLICAN

 

DEMOCRATIC STATE CENTRAL COMMITTEE – WOMAN

STACY BROOKS                                  DEMOCRAT

 

REPUBLICAN STATE CENTRAL COMMITTEE – MAN

PHIL A BOWMAN                                 REPUBLICAN

CHARLES KRABBE                             REPUBLICAN

 

REPUBLICAN STATE CENTRAL COMMITTEE – WOMAN

BONNIE WARD                                    REBUBLICAN

 

STATE SENATE 17TH DISTRICT

SCOTT M DAILEY                                DEMOCRAT

BOB PETERSON                                  REPUBLICAN

 

STATE REPRESENTATIVE 93RD DISTRICT

JIM RUMLEY                                         DEMOCRAT

RYAN SMITH                                         REPUBLICAN

 

GALLIA COUNTY COMMISSIONER

RANDY L ADKINS                                DEMOCRAT

HAROLD G MONTGOMERY               REPUBLICAN

 

GALLIA COUNTY AUDITOR

JENNIFER JO SIPPLE                          DEMOCRAT

LARRY M BETZ                                    REPUBLICAN

 

DEMOCRATIC COUNTY CENTRAL COMMITTEE

ROBERT E JENKINS II                         DEMOCRAT             CITY 1

RUSSELL D RUMLEY                          DEMOCRAT             ADDISON TWP

CAROLE STUMP ROUSH                    DEMOCRAT             CHESHIRE TWP

GWENDOLYN DOSS                            DEMOCRAT             CLAY TWP

JOHN G BURNETT                               DEMOCRAT             GALLIPOLIS TWP

RAYMOND C MATURA                         DEMOCRAT             GREEN 5

DONALD L HAMMOND                        DEMOCRAT             GREENFIELD TWP

JEFFERY JOE FOWLER                      DEMOCRAT             GUYAN TWP

MARY STUMP DEEL                            DEMOCRAT             HUNTINGTON TWP

RANDY L ADKINS                                DEMOCRAT             MORGAN TWP

BETHANY L RUFF                                DEMOCRAT             PERRY TWP

GLENDA SUE RUFF                             DEMOCRAT             CENTERVILLE PCT

JENNIFER ANN EASTER                     DEMOCRAT             RACCOON TWP

PARTICIA A SPRAGUE                        DEMOCRAT             SPRINGFIELD 2

DEBRA M ELLIOTT                               DEMOCRAT             WALNUT TWP

 

REPUBLICAN COUNTY CENTRAL COMMITTEE

DAVID C EVANS                                  REPUBLICAN          CITY 1

ROGER PAUL BRANDEBERRY          REPUBLICAN          CITY 2

ROBERT JASON JACKS                     REPUBLICAN          CITY 3

CHARLA JEAN WHOBREY                 REPUBLICAN          ADDISON TWP

RANDY JOHN MULFORD                   REPUBLICAN          CHESHIRE TWP

KENNISON N SAUNDERS                  REPUBLICAN          CLAY TWP

BRETT A BOOTHE                              REPUBLICAN          GALLIPOLIS TWP

BRENT A BILLINGS                            REPUBLICAN          GREEN 1

WILLIAM K BURLESON                      REPUBLICAN          GREEN 2

RUSS V MOORE II                              REPUBLICAN          GREEN 4

LORETTA B ATHA                               REPUBLICAN          GREEN 5

JAMES MAC POTTER                        REPUBLICAN          GREENFIELD TWP

JOHN W BAKER JR                            REPUBLICAN          GUYAN PCT

JEFFERY A HALLEY                           REPUBLICAN          GUYAN TWP

CHARLENE M WARD                          REPUBLICAN          HARRISON TWP

SAMUEL G SOWARDS JR                  REPUBLICAN          HUNTINGTON TWP

BENJAMIN R HASH                             REPUBLICAN          MORGAN TWP

MICHAEL DAVID DAINES                    REPUBLICAN          OHIO TWP

JAMES C BLAIR                                   REPUBLICAN          PERRY TWP

CONSTANCE LEE METZLER              REPUBLICAN          CENTERVILLE PCT

EARL G MORGAN                                REPUBLICAN          RACCOON TWP

WILLIAM P SKIDMORE                        REPUBLICAN          BIDWELL PCT

DAVID W ROUSH                                 REPUBLICAN          SPRINGFIELD 1

DONALD L DENNEY                            REPUBLICAN          SPRINGFIELD 2

JAY A CARTER                                     REPUBLICAN          WALNUT TWP